Jiří Rutter  
732 571 551

KVĚTOVÝ MED     je přírodní koncentrát nektaru z květů rostlin, v převážné většině z rostlin léčivých. Je snadno stravitelný díky obsahu jednoduchýchcukrů - glukózy a  fruktózy. Obsahuje pylová zrna různých rostlin, které obohacují med o významné přírodní látky s povzbuzujícími účinky - rostlinnéhormony, éterické oleje, aromatické látky apod. Květový med je velice ceněn v lidovém léčitelství.

MEDOVICOVÉ (lesní) medy     jsou zpravidla tmavší, což způsobují rostlinná barviva, obsažená v míze dřevin. V porovnání s květovými medy obsahující více fruktózy a dextrinů, ale hlavně větší množství minerálních látek a stopových prvků, prospívající lidskému organizmu.
Mají charakteristickou,velmi lahodnou vůni a chuť, pro kterou jsou tyto medy velice oblíbené, žádané a ceněné - zvláště v Evropě.

SMÍŠENÝ MED     je směsí určitého podílu medů nektarových - květových a medů medovicových ( lesních). Proto obsahuje přírodní látky jak z nektarií např. léčivých rostlin, tak i cenné minerální látky a stopové prvky z lesních medů. Smíšený med má výhody květového i medovicového medu. Smíšený med je velice hodnotný, u nás značně rozšířený a oblíbený. Mísení různých druhů medu je přirozené již při zpracování včelami v úlu. Záměrným mísením různých druhů medu lze vhodně upravit chuť, vůni i barvu medu.

 PASTOVÝ MED     je přírodní, zpravidla květový, případně smíšený med. Speciálně upravený do pastové konzistence řízenou krystalizací. Med je zpracován pouze  mechanicky, bez jakýchkoliv přísad. Proto je to plnohodnotný přírodní včelí med, který si uchovává všechny cenné látky a v průběhu času se již nemění  (dále nekrystalizuje). Má  světle bělavou až nažloutlou barvu a výbornou, lahodnou chuť. Snadno se roztírá,ale neteče - proto je vhodný zvláště pro děti. Krémové medy jsou velice oblíbené v  Severní Americe.

Go to top